Forum Pogoda , meteorologia , klimat Strona Główna Pogoda , meteorologia , klimat
Forum o ciekawych zjawiskach meteo , pogodzie i klimacie
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Pogoda w Rybniku

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Pogoda , meteorologia , klimat Strona Główna -> Pogoda
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
pogoda




Dołączył: 03 Gru 2021
Posty: 8
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 1:58, 05 Gru 2021    Temat postu: Pogoda w Rybniku

[link widoczny dla zalogowanych] zmienia się głównie z powodu różnic temperatur w kilku obszarach. Na dużą skalę różnice temperatur wynikają z faktu, że regiony położone bliżej równika otrzymują więcej energii słonecznej niż regiony bliżej biegunów . Lokalnie różnice temperatur mogą być spowodowane różnymi charakterystykami powierzchni: powierzchnie oceanów , lasów , lodowców , budynków ludzkich i innych obiektów mają różne odbicia , szorstkość i wilgotność .

Różnice temperatur powierzchni prowadzą z kolei do różnic ciśnień . Powietrze nad gorącą powierzchnią nagrzewa się i rozszerza, zmniejszając ciśnienie powietrza . Powstaje gradient ciśnienia, a powietrze przemieszcza się ze strefy wysokiego ciśnienia do strefy niskiego ciśnienia, tworząc wiatr, na który oddziałuje również siła Coriolisa związana z ruchem obrotowym Ziemi . Połączenie kilku takich prostych systemów ciśnieniowych skutkuje bardziej złożonymi systemami i innymi zjawiskami pogodowymi. Przykładami takich systemów są cyrkulacja Hedley , morski wiatr ( bryza ) itp.

Duży kontrast między temperaturami polarnymi i równikowymi skutkuje prądami atmosferycznymi . Większość systemów pogodowych na średnich szerokościach geograficznych wynika z niestabilności tych prądów. Systemy pogodowe w regionach tropikalnych tworzą się w innych procesach, takich jak monsuny , burze z piorunami .

Ponieważ oś Ziemi jest nachylona względem płaszczyzny orbity , światło słoneczne dociera do różnych miejsc na planecie iw różnych porach roku w różnych ilościach. Półkula północna jest bliżej słońca w czerwcu , więc na całą półkulę dociera obecnie więcej światła słonecznego niż w grudniu . Z tego powodu skutkuje porami roku lub porami roku . W ciągu tysięcy i setek tysięcy lat zmieniają się parametry orbity Ziemi, co determinuje ilość i rozkład energii słonecznej odbieranej przez planetę oraz długoterminowy klimat (patrz cykle Milankovica ).


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Pogoda , meteorologia , klimat Strona Główna -> Pogoda Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin