Forum Pogoda , meteorologia , klimat Strona Główna Pogoda , meteorologia , klimat
Forum o ciekawych zjawiskach meteo , pogodzie i klimacie
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Płatki śniegu

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Pogoda , meteorologia , klimat Strona Główna -> Meteorologia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
pogoda




Dołączył: 03 Gru 2021
Posty: 8
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 2:11, 05 Gru 2021    Temat postu: Płatki śniegu

[link widoczny dla zalogowanych]

Jeśli temperatura powietrza jest zbliżona do punktu zamarzania , poszczególne kryształki lodu sklejają się ze sobą małymi kropelkami wody, tworząc płatki śniegu przypominające wacik. W przypadku suchego powietrza, śnieg uformowany w chłodniejszych warstwach powietrza może nadal docierać do ziemi w postaci śniegu nawet w temperaturze około 5°C, ponieważ część płatka sublimuje, a zastosowana energia chłodzi pozostały płatek. Z drugiej strony zdarza się również, że deszcz spada poniżej 0 °C , potem jako deszcz marznący . W niektórych mediach dla tego efektu używa się terminu lód piorunowy. Te składniki zależą od struktury i Stabilność warstwowa górnych i dolnych warstw powietrza, wpływy geograficzne i elementy pogodowe, takie jak krople zimnego powietrza . W niskich temperaturach tworzą się tylko bardzo małe płatki, tzw. kamyki śniegu .

Biały kolor śniegu wynika z faktu, że śnieg składa się z kryształków lodu. Każdy pojedynczy kryształ jest - jak lód jako taki - przezroczysty ; światło o wszystkich widzialnych długościach fal jest odbijane i rozpraszane na granicy faz między kryształkami lodu a otaczającym powietrzem. Wystarczająco duży zbiór kryształków lodu o losowej relacji położenia względem siebie prowadzi zatem do ogólnego odbicia rozproszonego ; Dlatego śnieg wydaje się biały. Podobny efekt można zaobserwować np. z solą porównując proszek i większe kryształy.

Średnia średnica płatków śniegu wynosi około pięciu milimetrów, przy masie 4 miligramów. Im wyższa temperatura, tym większe płatki, ponieważ kryształy rozmrażają się, a następnie sklejają, tworząc duże płatki. Guinness Book of Records list największym śniegu kiedykolwiek udokumentowane jako 38 cm średnicy.

Jeśli płatek śniegu spadnie na wodę, generuje wysoki dźwięk o częstotliwości od 50 do 200 kHz, który jest niesłyszalny dla ludzi ( ultradźwięki ). Nie wszyscy badacze w tym obszarze badawczym potwierdzili ten efekt.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Pogoda , meteorologia , klimat Strona Główna -> Meteorologia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin